Strona główna · IGSEiGP · WNS · UGMaj 23 2022 23:53:08
Nawigacja
Zakład
Działalność naukowa
Pracownicy
Konferencje
Prace magisterskie
Składnica map
Materiały dla studentów
Ekologia krajobrazu, OOŚ
Techniki informacyjne
GIS - ćwiczenia
Henryk Andrzej Rachocki
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że w dniu 17 lutego br.
zmarł wieloletni kierownik
Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska
Instytutu Geografii UG

prof. UG dr hab. Henryk Andrzej Rachocki

prof. UG dr hab. Henryk Andrzej Rachocki
(1941-2016)


Geograf, geomorfolog,
były wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego,
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia).

Straciliśmy nie tylko naukowca, Szefa i Kolegę, ale człowieka o niezwykłej życzliwości i otwartości, niezwykłym poczuciu humoru oraz dystansie do świata i samego siebie, ale także kogoś o niezwykłych talentach artystycznych – wrażliwego i lirycznego a zarazem ironicznego poetę, autora niezrównanych limeryków, rysownika i rzeźbiarza. Odporny na zaszczyty i wyróżnienia, krytyczny wobec „sukcesów nauki”, pozostawał jednocześnie towarzyski, ujmujący, pełen życzliwości i ciepła.

Pan Profesor Rachocki był dla nas postacią „niedzisiejszą” i niezwykłą – tak jak niezwykłe były jego losy życiowe. Urodził się – jak sam mówił – w miejscu i czasie, w którym absolutnie nie należało tego robić – w 1941 r. w Konzentrationslager Ravensbruck. Wychował się w powojennym Gdańsku, grając w piłkę na wojennych cmentarzach. Studia geograficzne na Wydziale Geografii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku ukończył w 1964 r., później uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geomorfologii, a w roku 1982, w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie otrzymał stopień doktora habilitowanego. Prowadził badania w Finlandii i wykłady na Uniwersytecie w Oulu. Mimo, że publikował niewiele, a jego prace cechowały się tak mało lubianym krytycznym podejściem, książki, których był autorem, wydano w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Japonii.

Był człowiekiem, wokół którego gromadzili się zarówno pracownicy naszej katedry, jak również wiele osób z innych jednostek naukowych Instytutu Geografii. Zawsze otwarte drzwi, zawsze przygotowana kawa i zawsze gotowość do sympatycznej rozmowy… Teraz to wszystko już nie będzie takie, albo nie będzie wcale.

Żegnaj Profesorze!

Zespół Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska

Login
Nick

HasłoZapomniałeś hasło?
Poproś o nowe tutaj.
1446493 Unikalnych wizyt Administratorzy strony